Dożynki Gminne - Święto Ziemniaka

Dwudziestolecie Święta Ziemniaka Dożynki gminne, czyli Święto Ziemniaka w Stanisławowie Pierwszym obchodziły w tym roku jubileusz dwudziestolecia. Dwie dekady utrwaliły tradycję tej uroczystości i jej popularność wśród mieszkańców. Dożynki rozpoczęła msza święta, celebrowana przez księdza Tomasza Osiadacza, proboszcza parafii w Stanisławowie Pierwszym. Wzięli w niej udział mieszkańcy oraz zaproszeni goście, m.in. Jan Grabiec – poseł na Sejm RP, Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki,  Bożena Żelazowska i Stefan Traczyk  - radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jarosław Kowalski – Burmistrz partnerskiego Dobrego Miasta, Radosław Rybicki – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim, Janusz Majewski i Piotr Choroś – radni Powiatu Legionowskiego, Artur Pozorek – dyrektor ds. Usług Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Tradycyjnym elementem mszy jest złożenie darów pól, łąk i ogrodów przez przedstawicieli sołectw i piękne kompozycje zostały wyeksponowane przed sceną.  Był wśród nich także wieniec dożynkowy, przygotowany także już po raz dwudziesty przez grupę mieszkańców Józefowa. Najważniejszym z darów, chlebem, częstował uczestników uroczystości przy rozpalonym ognisku wójt Maciej Mazur. Scenę zdominowały występy zespołów tanecznych i wokalnych z Gminnego Ośrodka Kultury, Schola Otwartych Serc, Koło Gospodyń Wiejskich w Koziebrodach,  zespół Labilni z MOK we Włochach.  Wręczone zostały nagrody w konkursie na najładniejszy ogród, wybrani zostali Król i Królowa Ziemniaka, a w ramach Gotowania z Maciejem tym razem jego uczestnicy przygotowali kopytka. Wieczór  zakończył koncert ulubieńców publiczności – Łobuzów. Poza sceną również nie zabrakło atrakcji. W gminnym namiocie promocyjnym czekały konkursy z nagrodami, strażacy z gminnych jednostek OSP zrobili pokaz swoich umiejętności, dzieci miały do dyspozycji park dmuchańców, było wiele stoisk z rękodziełem i wyrobami gastronomicznymi. Sołtysi gminy Nieporęt przygotowali w swoim stoisku poczęstunek, z którego chętnie korzystali obecni, wójt  Mazur częstował  grochówką, a Rancho Bena tradycyjnie plackami ziemniaczanymi. Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt w polskiej kulturze ludowej. Niewielu już rolników pozostało w gminie Nieporęt, ale tradycja dożynkowego święta przyciąga nieodmiennie bardzo wielu uczestników. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, za uśmiechy i miłe słowa, a organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości.   [gallery link="file" size="full" ids="36156,36157,36158,36159,36160,36161,36162,36163,36164,36165,36166,36167,36168,36169,36170,36171,36172,36173,36174,36175,36176,36177,36178,36179,36180,36181,36182,36183,36184,36185,36186,36187,36188,36189,36190,36191,36192,36193,36194,36195,36196,36197,36198,36199,36200,36201,36202,36203,36204,36205,36206,36207,36208,36209,36210,36211,36154,36212,36213,36214,36215,36216,36155,36217,36218,36219,36220,36221,36222,36223,36224,36225,36226,36227,36228,36229,36230,36231,36232,36233,36234,36236,36237,36238,36239,36240,36241,36242,36243,36244,36267,36245,36246,36247,36248,36249,36250,36268,36251,36252,36253,36254,36255,36256,36257,36258,36259,36260,36261,36262,36269"] 0000000100000001 (2)